Sprzęt zabezpieczający, czekany. Wszystko do wspinaczki

Posted on 06/02/2024 12:26pm

Wspinaczka to trudny sport, ale na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią dostarczy nadzwyczaj dużo przyjemności. Na rynku dostępnych jest sporo różnych gatunków narzędzi asekuracyjnych. Dzięki tarciu pomiędzy tymi urządzeniami a liną asekuracyjną, czy też zakleszczeniu linki w przyrządzie jest możliwość bez większego wysiłku powstrzymać upadek wspinacza, albo osobiście zjechać na linie. Dokonując doboru przyrządu powinno się się inspirować charakterem jego przeznaczeń a nie tylko jedynie ceną i tym, czy nam się podoba.


wspinaczka
Author: sunriseOdyssey
Source: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współpracują jedynie z linami o ściśle wyznaczonych kalibrach. Po należytym zestawieniu sprzętu z linką i karabinkiem powstaje skutecznie sprawny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania najwyższych grzbietów - sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to perfekcyjne rozstrzygnięcie w skałach i podczas wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób szukających niezawodności osiągalne są raczej bardziej powiększone, lecz przez to proste w obsłudze przyrządy.

Jednym z głównych urządzeń wspinaczkowych jest czekan.

Masz chęć zgłębić opisywany problem z innej perspektywy? Jeżeli tak, to najlepszym sposobem byłoby kliknięcie w ten link. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły .

Jest to urządzenie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania schodków w lodzie, jako laska do podpierania, do hamowania podczas ześlizgnięcia się, także do asekuracji. Poza tradycyjnymi, uniwersalnymi czekanami istnieją czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie posiadają krótsze, wygięte stylisko, także głowicę pozbawioną łopatki - czekany.


wspinaczka na szczyt
Author: tsuru_g4
Source: http://www.flickr.com
Stylisko stworzone jest ze stali, czy też stopów aluminium, czasem z drewna, może być pokryte po części, lub całkowicie gumą, albo surowcem syntetycznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Z reguły posiada u dołu kolec do wbijania w śnieg, także pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica sporządzona jest najczęściej ze stali węglowej, bądź stopowej, rzadziej ze stopów aluminium bądź tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają grot a z drugiej łopatkę. Ponieważ ostrze niszczy się najszybciej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.

Tags: sport, akcesoria, wspinaczka, przyrządy, wędrówka, obuch